3-letnia gwarancja 14 dni na zwrot towaru

Rowery fitness z oporem powietrza

Rower fitness z oporem powietrza (zwany także: home trainer) to jeden z klasyków treningu wytrzymałościowego i jedno z najpopularniejszych urządzeń fitness do użytku domowego.

Niezależnie od tego, czy pada deszcz, jest burza czy pada śnieg – rower do użytku domowego pozwala na trening wytrzymałości i spalanie kalorii w każdej chwili. Największa zaleta: dzięki wygodnej pozycji siedzącej Twoje stawy są nie tylko chronione, ale i wzmacniane jednocześnie.

Spalasz też zbędne kilogramy, redukujesz stres i zapobiegasz chorobom, takim jak cukrzyca. Brzmi prawie zbyt dobrze, by było prawdziwe. Ale nie. Faktem jest, że rower fitness z oporem powietrza umożliwia stosunkowo bezurazowy trening wytrzymałościowy i dlatego nadaje się dla każdego poziomu sprawności i wieku. Poza tym: rowery stacjonarne często utożsamiane są z rowerami fitness z oporem powietrza.

Wizualnie rzeczywiście są łudząco podobne, ale pewne aspekty techniczne odróżniają rowery fitness z oporem powietrza od rowerów stacjonarnych. Zdradzamy różnice.

Co to jest rower fitness z oporem powietrza?

Często wszystkie urządzenia wykorzystywane do domowego fitnessu określane są synonimicznie jako „rowery fitness z oporem powietrza”. Dotyczy to m.in. wioślarzy i orbitreków. Z biegiem czasu jednak termin „rower fitness z oporem powietrza” przyjął się w odniesieniu do tzw. trenażera rowerowego lub roweru treningowego.

Cechą charakterystyczną roweru fitness z oporem powietrza jest to, że magnetyczny system hamowania może być sterowany ręcznie lub elektronicznie. Opory są dobierane stopień po stopniu. Pozostają one także stałe, niezależnie od tego, jak słabo lub mocno pedałujesz.

Jeśli chcesz wykonywać umiarkowany trening wytrzymałościowy, to rower fitness z oporem powietrza jest dobrym rozwiązaniem.

Co to jest rower stacjonarny?

Podczas gdy rowerem fitness z oporem powietrza można sterować zarówno elektronicznie, jak i ręcznie, rowerem stacjonarnym można sterować tylko za pomocą elektronicznego hamulca magnetycznego. Główna różnica w stosunku do roweru fitness z oporem powietrza polega na tym, że oporów nie można ustawiać stopniowo, ale bardzo precyzyjnie w watach i dzięki temu można je również zmierzyć. W zależności od tego, jak mocna jest częstotliwość pedałowania, ustawiony opór dostosowuje się: przy powolnym pedałowaniu opór wzrasta. Gdy pedałujesz szybko, opór maleje.

Zasadniczo maksymalny opór rowerów stacjonarnych jest znacznie wyższy niż rowerów fitness z oporem powietrza, dlatego rowery stacjonarne są bardziej odpowiednie dla zaawansowanych sportowców hobbystów.

Rower fitness z oporem powietrza czy rower stacjonarny – który jest dla mnie odpowiedni?

Ze względu na niewielkie różnice techniczne, takie jak ustawienie oporu, urządzenia nadają się do różnych celów treningowych i grup docelowych. Rowery fitness z oporem powietrza są odpowiednie dla:

  • umiarkowanego treningu oraz jako urządzenie do rozgrzewki.
  • początkujących sportowców i osób, które mają małe doświadczenie z treningiem domowym.
  • osób, które szukają nieskomplikowanego i niedrogiego urządzenia.
  • osób, które chcą zrobić coś w międzyczasie dla swojej wytrzymałości i układu krążenia.

Rowery stacjonarne są idealne dla:


  • jakościowego i intensywnego treningu wytrzymałościowego.
  • osób, które chcą precyzyjnie kontrolować i mierzyć swoje obciążenie.
  • zaawansowanego i profesjonalnego treningu domowego.
  • wymagającego i zorientowanego na wyniki treningu.

Zakup roweru fitness z oporem powietrza – na co zwrócić uwagę?

1. Masa koła zamachowego

Masa koła zamachowego decyduje o komforcie treningu. Im większa masa koła zamachowego, tym większy komfort i płynniejsze pedałowanie. Możesz dowiedzieć się, jaka masa koła zamachowego jest dla Ciebie odpowiednia, odczytując tabelę:

Masa zamachowa Profil Korzyść
> 15kg Profesjonalista Sport wyczynowy, zawody
9-14kg Ambitni
sportowcy-hobbyści
Spalanie tłuszczu, trening wytrzymałościowy
1-9kg Początkujący Rozgrzewka, trening wytrzymałościowy,
trening sercowo-naczyniowy

2. Regulowana kierownica i siodełko?

Im więcej opcji regulacji posiada rower fitness z oporem powietrza lub rower stacjonarny, tym bardziej indywidualnie i jakościowo można dopasować urządzenie, a tym samym trening do swoich potrzeb.

Zwłaszcza jeśli masz problemy z kręgosłupem, regulacja np. oparcia jest bardzo ważna, aby zadbać o swoją postawę. W przypadku stałych problemów z kręgosłupem należy rozważyć rower stacjonarny do pozycji leżącej, ponieważ chroni on wyjątkowo plecy dzięki ich podparciu i wygodnej pozycji siedzącej.

3. Maksymalne obciążenie

Obowiązuje ogólna zasada: Im większa waga i maksymalne obciążenie roweru fitness z oporem powietrza lub roweru stacjonarnego, tym bardziej będzie on stabilny. Lekkie rowery fitness z oporem powietrza z obciążeniem < 90 kg mogą być nieco chybotliwe przy dużych prędkościach. Spojrzenie na poniższą tabelę powie Ci, jakie maksymalne obciążenie jest zalecane w zależności od poziomu treningu.

Profil Maks. waga użytkownika
Początkujący < 120kg
Ambitni sportowcy-hobbyści 120kg up to 150kg
Profesjonalista 150-180kg

Dużą zaletą lekkich rowerów fitness z oporem powietrza jest to, że są one zazwyczaj składane. Składane rowery fitness z oporem powietrza są szczególnie praktyczne w mieszkaniach, w których nie ma zbyt wiele miejsca na duży sprzęt.

4. Cechy techniczne

Wiele nowoczesnych i wysokiej jakości rowerów stacjonarnych ma wbudowaną konsolę i ekran, na którym podobnie jak na bieżni wyświetlany jest zapisany czas, dystans, puls, spalone kalorie itp. Nierzadko zdarzają się też zintegrowane programy treningowe. Jeśli chcesz podłączyć telefon komórkowy lub tablet do roweru fitness z oporem powietrza, należy najpierw sprawdzić, czy uchwyt na telefon komórkowy lub tablet jest wbudowany. Jeśli tak, to zazwyczaj istnieje możliwość połączenia tabletu z urządzeniem za pomocą Bluetooth.

do góry