Wiosna jest w pełnym rozkwicie, a słońce przyjemnie grzeje. Czas wyciągnąć leżaki, krzesła ogrodowe, altany i patio na taras. Ale zanim udasz się na zasłużony odpoczynek po całym dniu w ogrodzie, dobrym pomysłem jest przejrzenie wszystkich mebli ogrodowych i poddanie ich „próbie”, tak aby służyły Ci jak najdłużej w przyszłości. Co sobie przygotować, jak postępować i na co na pewno nie zapomnieć?
Jak dbać o meble ogrodowe po zimie?
Różne materiały wymagają różnej pielęgnacji Tkanina, metal, wiklina lub drewno - wszystkie materiały do mebli ogrodowych mają jedną wspólną cechę. Potrafią wytrzymać warunki naturalne. Jeśli jednak chcemy jak najdłużej utrzymać je „jak nowe“, należy wiedzieć, jak prawidłowo dbać o poszczególne materiały. Pierwszym krokiem jest zawsze czytanie instrukcji od producenta. Jeśli będziesz ich przestrzegać, na pewno nie uszkodzisz mebli. Jeśli jednak minęło dużo czasu od zakupu, możesz nie być w stanie znaleźć instrukcji. W takim przypadku dobrze jest przestrzegać tych ogólnych zasad:
Meble drewniane:
Namocz miękką szczotkę w ciepłej wodzie z kilkoma kroplami detergentu i wyszoruj meble w kierunku włókna. Nie płucz go strumieniem wody z węża, a raczej jedynie wytrzyj brud wilgotną szmatką. Jeśli zauważysz uporczywe plamy lub pleśń osadzi się w rowkach, wyczyść dotknięte obszary miękkim papierem ściernym. Następnie pozostaw cały kawałek do wyschnięcia i dokładnie natrzyj olejem albo farbą do drewna.
Siedziska rattanowe:
Dla rattanowych siedzisk ogrodowych najważniejsze jest regularne czyszczenie. Poważne interwencje nie robią mu zbyt dobrze. Dlatego pamiętaj, aby na takie meble co najmniej 1-2 razy rocznie nałożyć ochronną warstwę lakieru i regularnie odkurzać je odkurzaczem z nasadką szczotkową. Jeśli chcesz je umyć, używaj tylko wilgotnej szmatki z niewielką ilością detergentu - płukanie wężem może uszkodzić włókna. Jeśli meble są na zewnątrz przez długi czas, przykryj je pokrowcem. Jeśli pomimo wszelkich środków ostrożności na powierzchni powstają plamy, przejdź przez powierzchnię drobnym papierem ściernym, a następnie natrzyj farbą do drewna lub lakierem.
Meble metalowe i części metalowe:
Wszystkie części metalowe są chronione pierwszą warstwą farby. Jednak pod wpływem klimatu, ale także odchodów ptaków i uszkodzeń mechanicznych, może stopniowo zanikać i pozwolić na tworzenie się rdzy.
Jeśli farba z altanki ogrodowej łuszczy się i powstaje rdza, weź gruby papier ścierny i oczyść uszkodzone obszary, aż pozostanie czysty metal. Przejdź także po pęknięciach i delikatnie zeskrob wszelkie pęknięcia lub wady farby. Jeśli rdza jest szczególnie wżarta, możesz użyć środka do usuwania rdzy. Następnie dobrze umyj te miejsca, pozostaw do wyschnięcia i nałóż nową warstwę farby. Możesz także nanieść (2-3) warstw pod rząd - upewnij się tylko, że poprzednia warstwa jest zawsze dobrze wysuszona. Ruchome części krzeseł i leżaków ogrodowych nasmaruj olejem lub wazeliną.
Części materiałowe, poduszki i pufa fotele
Podczas dbania o tkaninę należy postępować zgodnie z instrukcjami na etykiecie. Wiele tkanin przeznaczonych do użytku na zewnątrz można prać w pralce, ale zawsze lepiej się upewnić. Większość tkanin do użytku na zewnątrz (siedziska, parawany, leżaki...) jest wykonana z włókien sztucznych, dlatego podczas czyszczenia należy uważać na temperaturę wody. Jeśli musisz wyczyścić tylko jedną część (plamę), nic nie pójdzie źle, jeśli użyjesz lekko ciepłej wody z kilkoma kroplami detergentu.
Czego nie używać?
Pamiętaj, aby nie używać myjek wysokociśnieniowych i agresywnych chemikaliów do czyszczenia mebli. Myjki wysokociśnieniowe mogą uszkodzić delikatne meble, a chemikalia wraz z wodą mogą dostać się doTwojego ogrodu.
Jak zapewnić długowieczność?
Najlepszą sztuczką, aby utrzymać żywotność mebli ogrodowych, jest przykryć tkaniną lub prześcieradłem z tworzywa sztucznego. Przykrywaj je na noc i gdy nie są używane. Innym dobrym sposobem jest umieszczenie mebli pod dachem lub altaną w miejscu, w którym będą chronione przed szkodliwym promieniowaniem UV, które nie tylko wyciągnie farbę, ale także uszkodzi warstwy ochronne. A na koniec, nie zapomnij o regularnej konserwacji!