Nasze zimy są coraz cieplejsze. W grudniu nie jest już regułą pokrywanie się oczka warstwą lodu, a ryby można karmić również w połowie stycznia. Dzięki takiemu „całorocznemu” funkcjonowaniu oczka łatwo zapomnieć o wiosennych porządkach, którego jednak nie powinno się przegapić. Czyszczenie jest niezbędne dla zdrowia roślin i zwierząt w oczku, a także estetycznie niezbędnie - jeśli nie chcesz, aby oczko zmieniło się w zielone bagienko na środku ogrodu.
Jak zadbać o oczko wodne na wiosnę?
A narzędzia? Przygotować należy:
grabie do usuwania zanieczyszczeń siatkę odkurzacz do oczek pompa nowe filtry
Co przygotować wcześniej?
Podczas czyszczenia oczka staramy się zachować istniejącą mikroflorę i usuwamy tylko nagromadzone osady z rozkładających się roślin. Dlatego musimy przygotować naczynia na ryby, miejsca do przesadzania roślin i zbiornik na szlam.
Jeśli chcesz zasadzić nowe rośliny do oczka, kup je z wyprzedzeniem i przygotuj do przesadzenia. Można także wymieniać dekoracje i dodać fontanny, aby dotlenić wodę.
Kiedy robić wiosenne porządki?
Idealny czas to pierwsze wiosenne miesiące. Woda w oczku nie powinna przekraczać temperatury 12°C podczas czyszczenia - w tej temperaturze ryby mają spowolniony metabolizm, a rośliny dopiero zaczynają się budzić. Idealne rozwiązanie to sytuacja, kiedy w beczkach jest woda deszczowa do ponownego napełnienia oczka po wyczyszczeniu.

Jak na to:
Na początek należy przepompować za pomocą pompy do szlamu część wody ze stawu do dużych pojemników. Do bieżącego czyszczenia należy spuść tylko tyle wody, aby dało się tam przenieść ryby i rośliny na okres czyszczenia. Jeśli jednak pragną Państwo całkowicie opróżnić oczko, powinno się przełożyć co najmniej ½ całkowitej zawartości.
Należy wybrać ryby, ewentualnie przesadzić rośliny oraz umieść je w pojemnikach z wodą. Następnie za pomocą grabi powinno się usunąć z dna wszystkie większe powalone gałęzie, martwe rośliny i liście. Podczas ich rozkładu mogą się tworzyć niebezpieczne gazy, które rozpuszczają się w wodzie i niszczą równowagę ekologiczną. Wybrany materiał należy pozostawić na brzegu oczka, aby małe zwierzątka mogły przeczołgać się z powrotem do stawu.
Za pomocą odkurzacza do oczka należy wyczyścić dno zbiornika, aby usunąć szlam i dużą część glonów. Ważne jest, aby odłożyć trochę szlamu do pojemnika tymczasowego - jest to idealny zakład do przywrócenia mikroflory oczka.
Po całkowitym opróżnieniu zbiornika, można usunąć pozostały osad za pomocą łopaty, wyczyścić brzegi oczka i sprawdzić, czy na dnie stawu nie ma pęknięć ani uszkodzeń, przez które mogłaby wyciekać woda. Następnie jest idealny czas na rozpoczęcie przesadzania roślin. Jeżeli niektóre rośliny się przemnożą, można je teraz przeglądnąć i zredukować. Dobrze się zorientować, jakich gatunków brakuje w zbiorniku, ewentualnie dosadzić nowe rośliny tlenowe i filtrujące, aby utrzymać oczko w zdrowiu.
Przygotowali Państwo nowe dekoracje, wodospady czy fontanny do natlenienia wody? Należy je zamontować zgodnie z instrukcjami oraz podłączyć je do pompy.
A jeżeli jesteśmy przy pompach, nadszedł czas, aby je skontrolować - wraz z filtrami. Powinno się je przepłukać czystą wodą a także skontrolować filtry. Można zakonserwować sprzęt, wymieniać wkładki albo wymieniać pompę i filtr na nowe. Dobrze również oczyścić wszystkie rury - osady, które mogą się w nich osadzić, mogą zniszczyć pompę albo zatkać przepływ.
Po ponownym zainstalowaniu systemu filtrów można powoli wrócić szlam i odczerpaną wodę z oczka. Uzupełnić poziom wodą deszczową, a nadchodzi i czas, aby przywrócić życie do stawu. Przed przywróceniem ryb i innych zwierząt do wody należy pozostawić zanurzony pojemnik z nimi w oczku na jakiś czas. Dobrze poczekać, aż temperatura wody w naczyniach i stawie wyrówna się, zanim powoli przeleje się wszystkie żywe organizmy.

Na koniec należny pozbyć się szlamu i wydobytych zanieczyszczeń. Szlam i liście można bezproblemowo dodać do kompostu. Po przemieszaniu ich ze skoszoną trawą i resztkami kuchennymi, odpady zmienią się w odżywczy nawóz do ogrodu. Używać go należy jednak tylko wtedy, gdy twój kompost jest wystarczająco oddalony w ogrodzie. Ponieważ na dnie oczka nie ma wystarczającej ilości tlenu, wszystkie części organiczne rozkładają bakterie beztlenowe. A te wytwarzają siarczany, które mają typowy zapach zgniłych jaj.
I to jest wszystko! Twój zbiornik jest czysty i gotowy na nowy sezon.